Wymiana żarówek w aucie to jedna z najczęściej wykonywanych czynności serwisowych, choć nie każdy wie, co oznaczają poszczególne symbole. Dowiedz się, czym jest żarówka H4 i żarówka H7, a także poznaj różnice między nimi. Sprawdź także, jakie żarówki kupić do swojego samochodu i na co uważać. Tu zweryfikujesz, czy żarówka H4 LED jest legalna w świetle przepisów prawa.
Żarówka H4 i żarówka H7, a homologacja
Odpowiednia żarówka H4 lub żarówka H7 pozwoli Ci nie tylko zadbać o komfort jazdy i prawidłowe oświetlenie drogi, ale także uniknięcie mandatu. Wszystkie lampy samochodowe muszą spełniać wymogi stawiane im przez przepisy prawa, które precyzyjnie opisują, jakich zasad mają trzymać się producenci. Każda żarówka samochodowa H4 i H7 musi więc mieć odpowiednią homologację. W sprzedaży dostępne są też żarówki bez homologacji, jednak nie można ich używać na drogach publicznych. Jeśli w reflektorze będzie zamontowana niewłaściwa żarówka H7 bez homologacji można dostać mandat. Przy odrobinie pecha i bardziej radykalnym podejściu policjant może jednak nawet zatrzymać dowód rejestracyjny i uznać auto za niezdolne do jazdy.
Na rynku dostępne są produkty, takie jak żarówka H4 LED i żarówka H7 LED. Niestety ich stosowanie jest nielegalne, gdyż w reflektorach halogenowych nie można stosować żarówek LED – jest to niezgodne z przepisami. Kupując żarówki, zawsze powinieneś sprawdzić, czy mają homologację na dany reflektor samochodowy – to ważne, by nie dostać mandatu, a także, by przejść przegląd techniczny. Szukaj oznaczeń „E” i „E20”.
Żarówki halogenowe – co to jest?
Żarówka samochodowa H4 i żarówka H7 to rodzaj żarówki halogenowej. Wykonywane są na bazie żarnika wolframowego, a ich wnętrze wypełnione jest gazem (argon, krypton, azot i inne pierwiastki halogenowe). Pozwalają one na powstawanie cyklu halogenowego i regeneracji – cały proces polega na tym, że parująca skrętka wolframu łączy się z halogenem. Cały proces zachodzi w bardzo wysokiej temperaturze, co jest wadą żarówek halogenowych, gdyż powstają przy tym ogromne straty ciepła. Oświetlenie LED jest o wiele bardziej energooszczędne, jednak zastąpienie żarówek halogenowych na LED jest niemożliwe ze względów prawnych. Żarówka samochodowa H7 i H4 w wersji halogenowej ma jednak bardzo przyjemną barwę dla oka, co jest zaletą. Jest też stosunkowo tania.
Żarówka samochodowa H4
Żarówka H4, a H7 – bardzo często pojawiają się pytania o to, która jest lepsza jako żarówka światła mijania. Są to zupełnie inne rodzaje żarówek. Żarówka H4 jest przeznaczona do stosowania jako światła drogowe, mijania i przeciwmgłowe. Posiada aż dwa żarniki, a w środku ma metalową płytkę, która odpowiada za osłonę przed częścią emitowanego światła. Takie żarówki mają moc 55 W, a ich wydajność powinna oscylować wokół 1000 lumenów. Pozwalają one na obsługę różnych rodzajów światła i są dedykowane do określonych rodzajów reflektorów. Sprawdzając, czy żarówka samochodowa H4 będzie odpowiednia dla danego modelu auta, sprawdź specyfikację pojazdu. Zazwyczaj ten typ żarówek stosuje się w starszych modelach aut – aktualnie są już rzadko stosowane, a w nowoczesnych autach zostały wyparte przez oświetlenie LED.
Żarówka samochodowa H7
Żarówka H7 to stosunkowo nowy rodzaj żarówki, gdyż jest stosowany dopiero od początku lat dziewięćdziesiątych. Żarówka samochodowa H7 dedykowana jest do świateł drogowych i mijania. Są to jednak żarówki jednowłóknowe, a więc mogą emitować tylko jeden rodzaj światła. W praktyce oznacza to, że reflektor samochodowy musi mieć wbudowane dwie bańki, w których zamontuje się dwie żarówki – każda żarówka H7 obsługuje inny rodzaj świateł. Tego typu żarówki mają nieco krótszą żywotność – na poziomie około 500 godzin, podczas gdy żarówki H4 mogą wytrzymać nawet do 800 godzin. Ich moc jest jednak taka sama – 55 W.
H4, a H7 – którą wybrać?
Żarówka H4 a H7 – różnice są więc dość duże, jednak kluczowe, co kierowcy muszą wiedzieć, jest to, że zawsze należy dostosować żarówkę do posiadanego auta. Każda żarówka reflektora dalekosiężnego jest opisana, więc jeśli masz wątpliwości, jaką posiadasz w aucie, możesz to sprawdzić po wykręceniu. Różnią się one także budową – od razu zobaczysz jeden lub dwa żarniki i poznasz rodzaj żarówki.
TOP produkty powiązane z tym tematem: